Part #035087226
Browning Maral Standard Left Hand 300 Win Black 22″ Fltd Barrel Brown Composite Stock
Out of stock
Contact us via email with the Brand and Part number for pricing and availability.
FEATURES Brown composite stock with a height adjustable comb Quick reloading system with straight-pull action, combining maximum safety, speed, and efficiency Adjustable fiber-optic front an...Read More
Description
FEATURES
Brown composite stock with a height adjustable comb
Quick reloading system with straight-pull action, combining maximum safety, speed, and efficiency
Adjustable fiber-optic front and rear sights
Three interchangeable butt plates to adjust length of pull
Includes one 3-round standard magazine and one additional high-capacity 5–7 round magazine
Push-style sling swivel mounts
One-piece scope base Includes Leupold 3-9x40mm Freedom scope and rings
Browning combination trigger lock for keyless convenience
Browning plastic hard rifle case with two inner hard plastic accessory boxes included
Muzzle Brake
Additional information
| Weight | 7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 137 × 25 × 10 cm |
| Brand | Browning |
| Calibre | 300 Win |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 22" |
| L/R Hand | Left Hand |
| Action | Semi Auto |

