Part #011438204
Browning Silver Field 12 Ga 3-1/2″ FDE 28″ Barrel Auric Camo Stock Semi Auto
$1,865.00
In stock
An affordable, gas-operated semi-auto shotgun built to perform to the high standards of Browning. The reliable Active Valve Gas System reduces recoil. The receiver and barrel are protected with a toug...Read More
Description
An affordable, gas-operated semi-auto shotgun built to perform to the high standards of Browning. The reliable Active Valve Gas System reduces recoil. The receiver and barrel are protected with a tough Cerakote Flat Dark Earth finish. The stock and forearm are highlighted with Browning AURIC camo. 3-1/2″ chamber.
Additional information
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 98 × 25 × 10 cm |
| Brand | Browning |
| Calibre | 12 Ga |
| Height/Length | 3-1/2" |
| Colour | Brown |
| Barrel Length | 28" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Semi Auto |

