Part #036067226
Browning X-Bolt 2 Speed Dark Maple 30-06 Sprg 22″ Tungston Cerakote Fltd Bbl Muzzle Break AAA Dark Maple Stock
$2,285.00
In stock
Experience Total Accuracy with the X-Bolt 2 Speed. This new bolt-action rifle features a stabilized dark maple stock with an oil finish. Redesigned receiver and bolt. Fluted sporter-weight barrel wit...Read More
Description
Experience Total Accuracy with the X-Bolt 2 Speed. This new bolt-action rifle features a stabilized dark maple stock with an oil finish. Redesigned receiver and bolt. Fluted sporter-weight barrel with radial muzzle brake. Durable Tungsten Cerakote finish on the barreled action.
Item Number – 036067226
UPC – 023614863489
Action Length – Long Action
Caliber – 30-06 SPRG
Barrel Length – 22″
Overall Length – 42 3/4″
Length of Pull – 13 5/8″
Drop at Comb – 11/16″
Drop at Heel – 1/2″
Weight – 6 lbs 10 oz
Magazine Capacity – 4
Twist Rate – 10″
Barrel Finish – Tungsten Cerakote
Stock Finish – Satin
Wood Grade – AAA
Receiver Finish – Tungsten Cerakote
Chamber Finish – Polished
Barrel Material – Steel
Barrel Contour – Sporter SR
Stock Material – Maple
Recoil Pad – Inflex 1, 1.25
Checkering – Textured Grip Panels
Sling Swivel Studs – Matte Blued
Receiver Material – Steel
Trigger Finish – Gold Plated
Bolt Slide Finish – High Gloss
Magazine Type – Detachable
Muzzle Threading – 5/8 – 24 SR
Trigger Material – Alloy
Trigger Guard Material – Alloy
Trigger Guard Engraving – Buck Mark in Gold
Floor Plate Material – Composite
Drilled and Tapped for Scope – Yes
Additional information
| Weight | 7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 137 × 25 × 10 cm |
| Brand | Browning |
| Calibre | 30-06 Sprg |
| Colour | Grey |
| Barrel Length | 22" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Bolt |

