Part #O227082
Churchill 206 Silver 12 Ga 3″ Silver Receiver Blued 28″ Barrel Walnut Stock O/U
Out of stock
Contact us via email with the Brand and Part number for pricing and availability.
Model: Churchill 206 Silver Item code: O227082 Gauge: 12 / 76 Stocks: Select walnut, oily finish Receiver: Stainless Steel, Hand polished Barrel finish: Matte bluing Trigger: Single, selective Ejectio...Read More
Description
Model: Churchill 206 Silver Item code: O227082 Gauge: 12 / 76 Stocks: Select walnut, oily finish Receiver: Stainless Steel, Hand polished Barrel finish: Matte bluing Trigger: Single, selective Ejection: Auto ejectors Safety: Auto Chokes: MC-5 Sights: Vent rib, fiber optic sight Barrel lenght: 71cm / 28″ Barrel options: 66-71-76 Length of pull: 365 mm Drop at heel: 57 mm Drop at comb: 37 mm Overall length: 115 cm Weight: 3.25 kg
Additional information
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 110 × 25 × 10 cm |
| Brand | Churchill |
| Calibre | 12 Ga |
| Height/Length | 3" |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 28" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Over/Under |

