Part #CIT357LVR
Citadel Levtac-92 Lever Action 357 Mag 16.5″ Blued Bbl Black Synthetic Stock
Out of stock
Contact us via email with the Brand and Part number for pricing and availability.
The Citadel Levtac-92 is a large loop lever action rifle which sports an 16.5" threaded barrel. Additionally the aluminum hand guard features the Magpul M-LOK modular accessory interface system which...Read More
Description
The Citadel Levtac-92 is a large loop lever action rifle which sports an 16.5″ threaded barrel. Additionally the aluminum hand guard features the Magpul M-LOK modular accessory interface system which will allow you to connect a wide variety of aftermarket accessories. Other standard features include an external hammer/striker, Rear Peep Sight and Blade Front sight. The Synthetic straight grip style stock sports a matte black finish while the metalwork has a blued finish. Threaded Barrel 8 Rounds Aluminum M-LOK Hand Guard .
Additional information
| Weight | 7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 137 × 25 × 10 cm |
| Brand | Howa |
| Calibre | 357 Mag |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 16.5" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Lever |

