Part #5084-8082-GKKLEAX
CZ 457 Premium Left Hand 22 LR Blued 24″ Threaded Barrel Wood Stock Adjustable Rear Sight
$1,250.00
In stock
A left-handed version of the CZ 457 Premium model. The CZ 457 Premium will impress all fans of classically shaped hunting rifles. Its premium walnut stock features a cheekpiece and decorative forend t...Read More
Description
A left-handed version of the CZ 457 Premium model. The CZ 457 Premium will impress all fans of classically shaped hunting rifles. Its premium walnut stock features a cheekpiece and decorative forend tip made from high-grade materials. The 630 mm light profile barrel has a 1/2×20 muzzle thread for the attachment of a suppressor. Aiming is quick and intuitive with its tangent rear sight and fiber optic front sight
Additional information
| Weight | 7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 137 × 25 × 10 cm |
| Brand | CZ |
| Calibre | 22 LR |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 24" |
| L/R Hand | Left Hand |
| Action | Bolt |

