Part #REV45 TAC
DM Arms 410 Ga/45 LC 2-3/4″ Black Smooth Bore 13″ Bbl Black Polymer Adjustable Stock Tactical Forend Revolver
Out of stock
Contact us via email with the Brand and Part number for pricing and availability.
The DM Arms - Revolver 410 ga Shotgun was specifically designed for the Canadian market to feature a compact, modular and tactical design in a NON-RESTRICTED package. The DM Arms - Revolver 410 ga...Read More
Description
The DM Arms – Revolver 410 ga Shotgun was specifically designed for the Canadian market to feature a compact, modular and tactical design in a NON-RESTRICTED package.
The DM Arms – Revolver 410 ga Shotgun features a modular design with a full flat-top picatinny rail, for complete customization of optics and sighting accessories. The bottom handguard also features a full picatinny rail for tailoring of grip accessories while the sides of the handguard feature M-LOK slots additional accessory mounting.
Weighing just 5.6lbs and only 32.5″ in overall length, this shotgun is small enough to be carried in a pack or small case. While .410 GA may seem a little demure to shooters used to 12 GA, it is still potent cartridge, with .410 slugs often containing more muzzle energy then a standard .357 Magnum.
Features
Telescoping stock with adjustable cheek rest
Full flat-top picatinny rail
Bottom picatinny rail & M-LOK side slots
Includes angled foregrip & flip-up iron sights
Top quality fit and finish
Specifications:
Gauge: .410 Gauge/45 LC
Action: Revolver (Double Action)
Chamber: 2-3/4″
Capacity: 5
Sights: Flip-up Irons, Picatinny rail
Stock: Polymer / Adjustable
Barrel Length: 13″
Overall Length: 32.5″
Length of Pull: 15″
Weight: 5.6lbs
Additional information
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 110 × 25 × 10 cm |
| Brand | DM Arms |
| Calibre | 410 Ga/45 LC |
| Height/Length | 2-3/4" |
| Colour | Black |
| Barrel Length | 13" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Revolver |

