Part #40815
Franchi Instinct SL 12 Ga 3″ Blued 28″ Barrel Wood Stock O/U
$2,380.00
In stock
Franchi's Instinct SL over & under is a modern classic that combines the best of Italian tradition and craftsmanship with the latest innovative technology for the right look-the right feel. Availa...Read More
Description
Franchi’s Instinct SL over & under is a modern classic that combines the best of Italian tradition and craftsmanship with the latest innovative technology for the right look-the right feel. Available in both 12- and 20- gauges, the Instinct SL features an attractive polished aluminum alloy receiver and is available with either 26- or 28-inch barrels that are fitted with a red fiber-optic front sight for quick and positive target acquisition.
Additional information
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 110 × 25 × 10 cm |
| Brand | Franchi |
| Calibre | 12 Ga |
| Height/Length | 3" |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 28" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Over/Under |

