Part #H001Y-22
Henry H1 Classic Youth 22 S/L/LR Blued 16.125″ Barrel Wood Stock
Out of stock
Contact us via email with the Brand and Part number for pricing and availability.
The Henry Classic Youth Model .22 rifle is a lightweight and compact version of our Henry Lever Action rifle. It's ideal for young shooters, or for adults who desire a compact rifle in the field. Over...Read More
Description
The Henry Classic Youth Model .22 rifle is a lightweight and compact version of our Henry Lever Action rifle. It’s ideal for young shooters, or for adults who desire a compact rifle in the field. Overall length is 33″ and length of pull is 13″. It weighs only 4-1/2 pounds. It features our genuine American walnut stock, famous smooth action, and a grooved receiver for scope mounting.
Additional information
| Weight | 7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 137 × 25 × 10 cm |
| Brand | Henry |
| Calibre | 22 LR |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 16.125" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Lever |

