Part #H92357161
Heritage 92 357 Mag 16.5″ Black Bbl Wood Stock 8 Rnd Lever Action
$1,165.00
In stock
The Heritage 92 - a classic lever action rifle inspired by the guns that won the West. The 92 series features traditional design elements such as octagonal barrels on some models, fine finishes, and ...Read More
Description
The Heritage 92 – a classic lever action rifle inspired by the guns that won the West. The 92 series features traditional design elements such as octagonal barrels on some models, fine finishes, and the reliability and shootability you’d expect from a pistol caliber lever action.
Additional information
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 20 × 6 cm |
| Brand | Heritage |
| Calibre | 357 Mag |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 16.5" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Lever |

