Part #70453
Marlin 1894 Trapper 10mm Auto Stainless 16.1″ Barrel Black Laminate Stock Skinner Sights
$1,960.00
In stock
This American-made lever-action rifle was manufactured with great pride and attention to detail. You can expect the same time-honored design, combined with Ruger's trusted reputation for producing hig...Read More
Description
This American-made lever-action rifle was manufactured with great pride and attention to detail. You can expect the same time-honored design, combined with Ruger’s trusted reputation for producing high-quality, reliable firearms.
Specifications
Model – 70453
Caliber – 10mm Auto
Capacity – 10
Stock – Black Laminate
Material – Stainless Steel
Finish – Matte Stainless
Front Sight – Skinner Sights Blade
Rear Sight – Skinner Sights Adjustable
Weight – 6.3 lb.
Overall Length – 33.25″
Length of Pull – 13.38″
Barrel Length – 16.1″
Thread Pattern – 5/8″-24
Barrel – Cold Hammer-Forged Stainless Steel
Twist – 1:16″ RH
Grooves – 6
Additional information
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 125 × 25 × 10 cm |
| Brand | Marlin |
| Calibre | 10mm Auto |
| Colour | Stainless |
| Barrel Length | 16.1" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Lever |

