Part #50429
Mossberg 500 Retrograde 12 Ga 3″ Blued 18.5″ Barrel Wood Stock Pump Action
Out of stock
Contact us via email with the Brand and Part number for pricing and availability.
Retrograde Series. A throwback to the look of our first tactical pumps, Retrograde models feature a walnut stock with checkered grip and vented recoil pad, and matching forend. Models also include an ...Read More
Description
Retrograde Series. A throwback to the look of our first tactical pumps, Retrograde models feature a walnut stock with checkered grip and vented recoil pad, and matching forend. Models also include an ambidextrous safety, dual extractors, positive steel-to-steel lockup, twin action bars, and an anti-jam elevator for smooth operation.
Additional information
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 110 × 25 × 10 cm |
| Brand | Mossberg |
| Calibre | 12 Ga |
| Height/Length | 3" |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 18.5" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Pump |

