Part #51663
Mossberg 590A1 – 9 Shot 12 Ga 3″ Parkerized 20″ Barrel Black Synthetic Stock w/Ghost Ring Sights Pump Action
Out of stock
Contact us via email with the Brand and Part number for pricing and availability.
The Mossberg 590A1 is the most durable of our pump action shotguns, meeting MIL-SPEC 3443G, with its heavy-walled barrel, metal trigger guard and safety, clean out mag tube, and Parkerized finish. Its...Read More
Description
The Mossberg 590A1 is the most durable of our pump action shotguns, meeting MIL-SPEC 3443G, with its heavy-walled barrel, metal trigger guard and safety, clean out mag tube, and Parkerized finish. Its hearty construction and proven endurance make it a prime choice for defense applications.
Additional information
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 110 × 25 × 10 cm |
| Brand | Mossberg |
| Calibre | 12 Ga |
| Height/Length | 3" |
| Colour | Grey |
| Barrel Length | 20" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Pump |

