Part #27767
Mossberg MVP Patrol 7.62×51 Blued 16.25″ Barrel Black Synthetic Stock W/Muzzle Break
Out of stock
Contact us via email with the Brand and Part number for pricing and availability.
This Mossberg MVP patrol is a full featured bolt action rifle, like nothing you have ever seen before. Designed to use your standard AR-15 pattern magazine this 16.25" medium bull barrel rifle is read...Read More
Description
This Mossberg MVP patrol is a full featured bolt action rifle, like nothing you have ever seen before. Designed to use your standard AR-15 pattern magazine this 16.25″ medium bull barrel rifle is ready to go right out of the box. The MVP patrol has a threaded muzzle with flash suppressor, adjustable rifled sights, and a picatinny rail. The MVP patrol also features an adjustable trigger system. The MVP patrol has a blued barrel and a black synthetic textured stock.
Additional information
| Weight | 7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 137 × 25 × 10 cm |
| Brand | Mossberg |
| Calibre | 7.62×51 |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 16.25" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Bolt |

