Part #953030201
Rossi R95 Lever Action 30-30 Win Polished Blued 20″ Barrel Wood Stock
$1,415.00
In stock
The all new Rossi R95 features a hammer forged barrel, a smooth hand finished lever action, large loading gate, and is drilled and tapped for optics. That's on top of the walnut finish, 5+1 capacity, ...Read More
Description
The all new Rossi R95 features a hammer forged barrel, a smooth hand finished lever action, large loading gate, and is drilled and tapped for optics. That’s on top of the walnut finish, 5+1 capacity, and the fact that it’s compatible with rails and handguards that work with another major manufacturer’s lever action.There’s nothing better than a slick lever action. The feeling of levering a round in the chamber, hearing the mechanical parts working together in concert, the satisfying feeling of the bolt closing – it’s kinetic, it’s aesthetic, and it’s everything you want. Rossi has been feeding those feelings with its pistol caliber rifles for years, and now it’s giving a 30-30, perfect for North American game.
Additional information
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 110 × 16 × 7 cm |
| Brand | Rossi |
| Calibre | 30-30 Win |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 20" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Lever |

