Part #31215
Ruger 10/22 Carbine 22 LR Black Satin 16.12″ Threaded Barrel Kryptec Typhon Camo Synthetic Stock
Out of stock
Contact us via email with the Brand and Part number for pricing and availability.
This legendary action is a tried and true Ruger design that ensures consistent, reliable performance. Detachable 10-round rotary magazine features a unique rotor to separate cartridges and provide re...Read More
Description
This legendary action is a tried and true Ruger design that ensures consistent, reliable performance.
Detachable 10-round rotary magazine features a unique rotor to separate cartridges and provide reliable feeding.
Easy-to-use, prominent magazine release provides smooth, no-fuss removal of flush-mounted magazine.
Precision-rifled, cold hammer-forged barrel with a 1/2″-28 thread protector.
Positive, push-button, cross-bolt manual safety.
Factory-Installed One-Piece Aluminum Scope Rail
Heat-stabilized, glass-filled, polymer trigger housing assembly is precision made of high-tech material for improved manufacturing tolerances, impact and abrasion-resistance and an unmatched ability to withstand the elements.
The receiver and stock combine to create classic lines for attractive styling.
Additional information
| Weight | 7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 137 × 25 × 10 cm |
| Brand | Ruger |
| Calibre | 22 LR |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 16.12" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Semi Auto |

