Part #01155
Ruger 10/22 Carbine 22 LR Satin Stainless 18.5″ 1/2×20 Threaded Barrel Black Synthetic Stock
$615.00
In stock
Product Features This legendary action is a tried and true Ruger design that ensures consistent, reliable performance. Detachable 10-round rotary magazine features a unique rotor to separate cartr...Read More
Description
Product Features
This legendary action is a tried and true Ruger design that ensures consistent, reliable performance.
Detachable 10-round rotary magazine features a unique rotor to separate cartridges and provide reliable feeding.
Easy-to-use, prominent magazine release provides smooth, no-fuss removal of flush-mounted magazine.
Cold hammer-forged barrel is locked into the receiver by a unique, two-screw, V-block system.
Positive, push-button, cross-bolt manual safety.
Combination scope base adapter for both Weaver-style and .22 tip-off scope mounts included.
Heat-stabilized, glass-filled, polymer trigger housing assembly is precision made of high-tech material for improved manufacturing tolerances, impact and abrasion-resistance and an unmatched ability to withstand the elements.
The receiver and stock combine to create classic lines for attractive styling.
Additional information
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 101 × 16 × 7 cm |
| Brand | Ruger |
| Calibre | 22 LR |
| Colour | Stainless |
| Barrel Length | 18.5" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Semi Auto |

