Part #57314-Savage
Savage 110 Apex Hunter XP 7mm Rem Mag Blued 24″ Barrel Synthetic Stock W/Scope
$920.00
In stock
The complete package is finally here. The Apex Hunter XP pairs a Model 110 rifle with a 3-9x40mm Vortex Crossfire II scope that comes mounted, bore-sighted and ready to hunt. The platform provides ac...Read More
Description
The complete package is finally here. The Apex Hunter XP pairs a Model 110 rifle with a 3-9x40mm Vortex Crossfire II scope that comes mounted, bore-sighted and ready to hunt. The platform provides accuracy and adjustability like no other package rifle thanks to the Savage AccuTrigger, thread-in head spacing, floating bolt head and precision button-rifled barrel. Plus, its length-of-pull can be easily adjusted to fit any hunter for better comfort and consistency. The Crossfire II’s Dead-Hold BDC reticle makes it easy to place accurate shots at extended range, and the optic is securely mounted to a one-piece EGW 0 MOA rail.
Additional information
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 125 × 25 × 10 cm |
| Brand | Savage Arms |
| Calibre | 7mm Rem Mag |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 24" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Bolt |

