Part #57136
Savage 110 Scout 223 Rem Blued 16.5″ Barrel FDE Synthetic Stock
Out of stock
Contact us via email with the Brand and Part number for pricing and availability.
When a rifle is meant for making fast, accurate shots from a variety of shooting positions-including off-hand-it needs to be a natural extension of the shooter's body. The Savage 110 Scout's AccuFit s...Read More
Description
When a rifle is meant for making fast, accurate shots from a variety of shooting positions-including off-hand-it needs to be a natural extension of the shooter’s body. The Savage 110 Scout’s AccuFit system does this, letting shooters easily customize the length-of-pull and comb height for a personalized fit, while the user-adjustable AccuTrigger offers a crisp, clean pull. Together with the AccuStock, which secures the action three-dimensionally along its entire length, the 110 Scout provides the fit and function of a custom rifle-right out of the box. It’s also flush with features, including a carbon steel barrel, muzzle brake and AICS-style detachable box magazine that holds 10 rounds (5 Rounds for 450 Bushmaster). Its rugged synthetic stock, forward-mounted rail and adjustable iron sights are perfectly suited to the versatile platform.
Additional information
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 125 × 25 × 10 cm |
| Brand | Savage Arms |
| Calibre | 223 Rem |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 16.5" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Bolt |

