Part #45100
Savage 64 FVXP 22 LR Blued 21″ Heavy Bbl Black Synthetic Stock w/Scope
$405.00
In stock
Ten rounds have never been so much fun. The Model 64 FVXP combines Savage's legendary accuracy with a reliable straight-blowback semi-automatic action fed by a detachable 10-round box magazine. The ri...Read More
Description
Ten rounds have never been so much fun. The Model 64 FVXP combines Savage’s legendary accuracy with a reliable straight-blowback semi-automatic action fed by a detachable 10-round box magazine. The rifle comes ready to shoot thanks to a mounted and boresighted 3-9x40mm scope. The 21-inch, carbon steel heavy barrel is perfectly balanced to the rugged black matte synthetic stock.
Additional information
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 108 × 16 × 9 cm |
| Brand | Savage Arms |
| Calibre | 22 LR |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 21" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Semi Auto |

