Part #50701
Savage Mark II G Left Hand 22 LR Blued 21″ Barrel Wood Stock
$405.00
In stock
Raise the bar in 22 LR performance. The Mark II GL is built for left-handed shooters and offers user-adjustable AccuTrigger technology for crisp, customized trigger pulls. The 21-inch, carbon steel ba...Read More
Description
Raise the bar in 22 LR performance. The Mark II GL is built for left-handed shooters and offers user-adjustable AccuTrigger technology for crisp, customized trigger pulls. The 21-inch, carbon steel barrel is button rifled for exceptional accuracy, and perfectly balanced to the hardwood stock.
Additional information
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 108 × 16 × 9 cm |
| Brand | Savage Arms |
| Calibre | 22 LR |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 21" |
| L/R Hand | Left Hand |
| Action | Bolt |

