Part #36016
Stoeger M3000 12 Ga 3″ Blued 28″ Barrel Synthetic Stock Semi Auto
$725.00
In stock
The Stoeger M3000 is the perfect choice for hunting game birds. The Inertia Driven semi-automatic shotgun can handle loads up to 3-inch without adjustment, is drilled and tapped to accommodate Weaver-...Read More
Description
The Stoeger M3000 is the perfect choice for hunting game birds. The Inertia Driven semi-automatic shotgun can handle loads up to 3-inch without adjustment, is drilled and tapped to accommodate Weaver-style scope bases, has a fiber optic front sight, and a ventilated, stepped rib.
The solidly constructed M3000 shotgun will meet the needs of the most demanding hunter. If you�re looking for a shotgun you can trust, the reliable, rugged, and practical Stoeger M3000 is the ideal choice.
Additional information
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 110 × 25 × 10 cm |
| Brand | Stoeger |
| Calibre | 12 Ga |
| Height/Length | 3" |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 28" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Semi Auto |

