Part #31883
Stoeger P3500 12 Ga 3-1/2″ Max-5 28″ Barrel & Stock Pump Action
Original price was: $599.00.$550.00Current price is: $550.00.
In stock
The new P3500 pump-action shotgun packs all the great features its stable mate the P3000 offers; a chrome-lined barrel, dual-action bars and a rotating bolt head, to name a few, and is chambered to de...Read More
Description
The new P3500 pump-action shotgun packs all the great features its stable mate the P3000 offers; a chrome-lined barrel, dual-action bars and a rotating bolt head, to name a few, and is chambered to deftly handle up to 3-1/2″ magnum loads. Its ergonomic styling with sleek, thin fore-end profile makes for a pleasingly smooth swing and instinctive pointing. The rock-solid P3500 pump gun also comes in at a price that will make even the most budget-conscious hunter smile.
Additional information
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 110 × 25 × 10 cm |
| Brand | Stoeger |
| Calibre | 12 Ga |
| Height/Length | 3-1/2" |
| Colour | Camo |
| Barrel Length | 28" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Pump |

