Part #TF17556B138B68
Tikka T1x MTR Left Hand 22 LR Blued 20″ Heavy Threaded Barrel Black Synthetic Stock
Out of stock
Contact us via email with the Brand and Part number for pricing and availability.
The Tikka T1x rimfire rifle is designed to handle a wide range of shooting tasks. Its unique barrel has a cross-over profile, which offers you the benefits and stability of a heavier barrel without no...Read More
Description
The Tikka T1x rimfire rifle is designed to handle a wide range of shooting tasks. Its unique barrel has a cross-over profile, which offers you the benefits and stability of a heavier barrel without noticeably increasing the overall weight. It’s a rimfire rifle of unparalleled quality and craftsmanship that performs perfectly at the range and in rough terrain.
Additional information
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 120 × 25 × 10 cm |
| Brand | Tikka |
| Calibre | 22 LR |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 20" |
| L/R Hand | Left Hand |
| Action | Bolt |

