Part #TF1T3149A130463
Tikka T3x Battue Lite 30-06 Sprg Blued 20″ Barrel Black Modular Synthetic Stock W/ Open Sights 1:10 Twist
Out of stock
Contact us via email with the Brand and Part number for pricing and availability.
The Tikka T3x Battue Lite shares the same special features as the Battue model. The fiberglass-reinforced modular T3x stock makes the rifle more lightweight and adds possibility to modify the rifle fo...Read More
Description
The Tikka T3x Battue Lite shares the same special features as the Battue model. The fiberglass-reinforced modular T3x stock makes the rifle more lightweight and adds possibility to modify the rifle for different situations.
Additional information
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 127 × 19 × 9 cm |
| Brand | Tikka |
| Calibre | 30-06 Sprg |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 20" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Bolt |

