Part #TF1T3326A1000P3
Tikka T3x Hunter 300 Win Blued 24.3″ Barrel Wood Stock
$1,430.00
In stock
The Tikka T3 Hunter is designed for the shooter who wants a rifle with both top performance as well as a classic style and feel. The T3 Hunter offers an extensive caliber selection for hunting and spo...Read More
Description
The Tikka T3 Hunter is designed for the shooter who wants a rifle with both top performance as well as a classic style and feel. The T3 Hunter offers an extensive caliber selection for hunting and sport-shooting purposes. It is built with traditional principles and modern innovation, providing you with a new level of accuracy, reliability, and enjoyment.
Additional information
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 127 × 19 × 9 cm |
| Brand | Tikka |
| Calibre | 300 Win |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 24.3" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Bolt |

