Part #24189
TriStar Viper Max 12 Ga 3-1/2″ 28″ Burnt Bronze Cerakote Bbl MO Shadow Grass Blades Synthetic Stock Pump Action
$1,120.00
In stock
The Tristar Vipermax semi-automatic shotgun that allows you to shoot light target loads to heavy waterfowl loads utilizing a two piston system. The Viper Max comes with a light and heavy load piston. ...Read More
Description
The Tristar Vipermax semi-automatic shotgun that allows you to shoot light target loads to heavy waterfowl loads utilizing a two piston system. The Viper Max comes with a light and heavy load piston. Use light load piston for 2 ” shells, for other rounds use heavy load piston. Secondary piston can be stored in forearm for easy retrieval. The Viper Max comes with 4 Beretta/Benelli Mobil Chokes (SK, IC, M, F) as well as over molded rubber grips on the stock and forearm for added comfort. Newly developed recoil pad. Includes- swivel studs and 5rd magazine.
Additional information
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 110 × 25 × 10 cm |
| Brand | TriStar |
| Calibre | 12 Ga |
| Height/Length | 3-1/2" |
| Colour | Bronze |
| Barrel Length | 28" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Pump |

