Part #535737289
Winchester XPR Compact Scope Combo 6.5 CM 20″ Blued Bbl Black Composite Stock Vortex Scope
Out of stock
Contact us via email with the Brand and Part number for pricing and availability.
Let the XPR and a Vortex change your game. The XPR has created a new way to look at bolt action value. The XPR is a rugged, reliable and precise bolt-action rifle built for the next generation of Win...Read More
Description
Let the XPR and a Vortex change your game. The XPR has created a new way to look at bolt action value. The XPR is a rugged, reliable and precise bolt-action rifle built for the next generation of Winchester hunters. Combining proven concepts from the Model 70 with more efficient manufacturing processes means that the XPR is a superb hunting rifle at a more affordable price. Top accuracy with a Vortex Crossfire II 3-9×40 with BDC reticle scope mounted with full VIP warranty from Vortex plus Weaver style rings and bases.
Features and Benefits:
RECEIVER – Steel; Permacote black finish; Drilled and tapped for scope mount
BARREL – Precision button rifled barrel; Permacote black finish; Free-floating; Recessed target crown
ACTION – Bolt-action; M.O.A. Trigger system; Two-position thumb safety; Bolt unlock button
STOCK – Composite; Compact 13″ length of pull; Matte black finish
FEATURES – Vortex Crossfire II 3-9×40 with BDC reticle scope mounted with full VIP warranty from Vortex; Weaver style rings and bases; Sling swivel studs installed
Additional information
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 128 × 25 × 10 cm |
| Brand | Winchester |
| Calibre | 6.5 Creedmoor |
| Colour | Blued |
| Barrel Length | 20" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Bolt |

