Part #CDXR7-SHPD-7PR-26HTB
Cadex CDX-R7 SHPD 7mm PRC Hybrid Tan Black 26″ Barrel Strike Nuke Evo Fully Adjustable Stock W/Muzzle Break
$4,440.00
In stock
The CDX-R7 SHP Series are precision rifles designed for shooters who prefer a traditional style stock to chassis systems. These rifles feature Cadex's fully adjustable synthetic stock called the Strik...Read More
Description
The CDX-R7 SHP Series are precision rifles designed for shooters who prefer a traditional style stock to chassis systems. These rifles feature Cadex’s fully adjustable synthetic stock called the Strike Nuke Evo. The ergonomics of this stock are a great blend between the stability offered by tactical stocks and lightweight hunting stocks. This stock features a built-in aluminum micro-chassis system for improved accuracy. This rifle out of the box will compete with any custom gun.
Additional information
| Weight | 13 kg |
|---|---|
| Dimensions | 140 × 32 × 19 cm |
| Brand | Cadex |
| Calibre | 7mm PRC |
| Colour | Black |
| Barrel Length | 26" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Bolt |

