Part #500.273
Chiappa Big Badger 410 Ga 3″ 20″ Black Threaded Bbl Wire Steel Stock M-LOK Forend w/ Picatinny Rail
$360.00
In stock
The Chiappa Firearms Big Badger is a tactical break-open shotgun designed for versatility and ease of use. Chambered in .410 Gauge, this shotgun is perfect for small game hunting, training, and recre...Read More
Description
The Chiappa Firearms Big Badger is a tactical break-open shotgun designed for versatility and ease of use. Chambered in .410 Gauge, this shotgun is perfect for small game hunting, training, and recreational shooting. The Big Badger combines a compact design with a durable construction, making it a reliable choice for a wide range of shooting activities.
Specifications
Caliber: .410 Ga
Action: Break Open (Folding)
Barrel length: 20”
Capacity: 1 Round
Feed In: Manual
Trigger System: Single
Stock: Steel Rod w/ Adj. Comb
Fore End: Picatinny w/ M-LOK
Rear Sight: Picatinny Rail
Safety: Hammer Half Cock + Manual
Chokes: Beretta/Benelli Mobil Choke Threads, MC-3 (IC, M, F)
Total Length: 35” (889 mm)
Material: Steel
Finishing: Black
Extraction: Extractor
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 64 × 33 × 5 cm |
| Brand | Chiappa |
| Calibre | 410 Ga |
| Diameter | 3" |
| Colour | Black |
| Barrel Length | 20" |
| L/R Hand | Right Hand |
| Action | Single Shot |


